Mit jelent a zero waste, azaz a hulladékmentes életmód, és milyen mindennapos szokásokkal csökkenthetjük az általunk termelt szemét mennyiségét? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Nem azért, de… podcast adásában. A hulladékmentes élethez több tippet, ötletet is összegyűjtöttünk, ezeket olvashatod az alábbi blogposztban.
Ha még nem hallgattad meg az epizódot, ne hagyd ki – személyes tapasztalatainkat, véleményünket és nemzetközi példákat és statisztikákat egyaránt figyelembe véve beszélgetünk csomagolásmentes bevásárlásról, zöld munkákról, ökovárosokról és a Műanyagmentes Júliusról. Hallgass bele itt, vagy bármelyik podcast lejátszón:
Zero waste fogyasztói szokások
A változás veled kezdődik – ha hulladékmentes életet szeretnél élni, először a saját fogyasztói szokásaidon, hozzáállásodon kell változtatnod.
Ne shoppingolj feleslegesen: ha valamire szükséged van, tervezd meg hogy mikor, hol fogod megvenni, járj utána tudod-e használtan beszerezni vagy meglévő holmival helyettesíteni. Figyeld meg saját magadban, mikor érzed a vásárlásra ösztönző impulzust – például rosszkedvet, szorongást enyhítendő, vagy éppen jutalomként akarsz shoppingolni?
Ha hulladékmentes életet szeretnél élni, először a hozzáállásodon kell változtatnod.
Gondold végig, hogy vásárolsz élelmiszert: útközben jut eszedbe, hogy ez vagy az elfogyott, és kényszerből veszed a nejlonzacskót, pedig tudod, hogy nem kéne? Tervezd előre a bevásárlást (így egyébként egészségesebben is fogsz étkezni), vagy tegyél minden táskádba egy összehajtogatott bevásárlószatyrot.
Az se mindegy, hol vásárolsz. Nagy hipermarketek helyett például van a közeledben csomagolásmentes bolt? És termelői piac? Ilyen helyeken akár egy klassz programot is kerekíthetsz a bevásárlásból. (Ha nincs ilyen a közeledben, vagy olyan nagy az árkülönbség, hogy nem tudod megengedni magadnak, akkor se keseredj el – teljesen oké, ha nem tudsz mindent tökéletesen csinálni, a szándék a lényeg, és sokat számítanak az ingyenes praktikák is!)

Zero waste közösségek
Ne állj meg egyéni szinten, a hulladékmentes életmódot új szintre emelheted, ha részt veszel közösségi szerveződésekben. Ilyen például a városi kertészkedéssel foglalkozó Közösségi Kertek projekt, amin keresztül nemcsak kertészkedhetsz egy jót, és finom zöldségekhez, gyümölcsökhöz juthatsz, de izgalmas programokon, workshopokon, egyéb rendezvényeken is részt vehetsz. Társasházakban élők pedig összefogva, közösségi komposztálással hasznosíthatják újra a növényi hulladékukat, a kész komposztot pedig mindenki szükségletei szerint használhatja a virágágyásaiba, balkonládáiba.
Használd újra, amit tudsz
Ha újonnan ismerkedsz a hulladékmentes otthon gondolatával, a zero waste életmóddal, akkor az internetet böngészve nagy lehet a nyomás, hogy azonnal bevásárolj zero waste holmikból. A legfenntarthatóbb termék azonban mindig az, ami már a tied, és nem kell megvenni. Nincs szükséged például azonnal Kínából rendelt menő bambusz kulacsra, ha van már otthon nem zero waste, nem trendi, sima kulacsod.
A legfenntarthatóbb termék mindig az, ami már a tied.
Engedd szabadjára a kreativitásod (vagy ha elakadsz, hívd segítségül a Pinterestet), vásárlás helyett készíts te magad hulladékmentes eszközöket. Az összehajfestékezett törölközőből például minimális varrástudással mosható sminklemosó korongok készülhetnek. De textilből és méhviaszból otthon is tudsz mosható csomagolóanyagot csinálni, a kiürült befőttesüveg pedig tökéletes hordozóeszköz az ebédednek.
Válassz tartós, minőségi termékeket
Egyre nehezebb betartani ezt a szabályt, hiszen a vásárlásra ösztönző gazdasági modellben a termékeket, például háztartási gépeket, nem hosszú évekre gyártják, beléjük van tervezve, hogy tönkremenjenek egy idő után. De ahol rajtad múlik, válassz tartós terméket, eszközt, amit sokszor újra és újra használhatsz.
Ha megteheted, ez jelentheti a drágább, minőségi termékek választását, például fa vagy textil gyerekjáték a fröccsöntött műanyag helyett, vagy szép állapotú antik bútor beruházását az olcsóbb, kevésbé tartós helyett.
